Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sayfaların Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlama sanatı ve bilimidir. Arama, insanların çevrimiçi içeriği keşfetmesinin ana yollarından biri olduğundan, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak, bir web sitesine gelen trafiğin artmasına neden olabilir.

Google'da ve diğer arama motorlarında, sonuçlar sayfası genellikle sayfanın üst kısmında ücretli reklamları, ardından normal sonuçları veya arama pazarlamacılarının "organik arama sonuçları" dediği şeyi gösterir. SEO yoluyla gelen trafik, ücretli arama yoluyla gelen trafikten ayırt etmek için genellikle "organik arama trafiği" olarak adlandırılır. Ücretli arama genellikle arama motoru pazarlaması (SEM) veya tıklama başına ödeme (PPC) olarak adlandırılır.

Arama Motoru Optimizasyonu Seo Çalışması - Iconium Bilişim

SEO'nun faydaları

Arama motoru optimizasyonu, e-ticaretin önemli bir parçasıdır çünkü arama, kullanıcıların web'de gezinmesinin başlıca yollarından biridir.

Arama sonuçları sıralı bir listede sunulur ve bir site bu listede ne kadar üst sıralarda yer alırsa, site o kadar fazla trafik alma eğiliminde olur. Örneğin, tipik bir arama sorgusu için, bir numaralı sonuç, o sorgu için toplam trafiğin %40-60'ını alırken, iki ve üç numaralı sonuçlar önemli ölçüde daha az trafik alır. Arama yapanların yalnızca %2-3'ü arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesine tıklamaktadır. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarında küçük bir gelişme bile bir web sitesinin daha fazla trafik almasına ve potansiyel olarak iş almasına neden olabilir.

Bu nedenle, birçok işletme ve web sitesi sahibi, sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) rakiplerinden daha yüksek görünmesi için arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışacaktır. SEO'nun devreye girdiği yer burasıdır.

SEO nasıl çalışır?

Google gibi arama motorları, herhangi bir sorgu için hangi sayfaların gösterileceğini belirlemek için bir algoritma veya bir dizi kural kullanır. Bu algoritmalar son derece karmaşık olacak şekilde gelişmiştir ve web sitelerinin sıralamalarını belirlemek için yüzlerce hatta binlerce farklı sıralama faktörünü hesaba katar. Ancak, arama motorlarının bir sitenin kalitesini ve nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için değerlendirdiği üç temel metrik vardır:

Linkler: Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar, bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını belirlemede önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, web sitesi sahiplerinin düşük kaliteli diğer sitelere bağlantı verme olasılığı düşük olduğundan, bir bağlantı diğer web sitelerinden bir kalite oyu olarak görülebilir. Diğer birçok siteden bağlantı alan siteler, özellikle onlara bağlantı veren sitelerin kendileri yetkili ise, arama motorlarının gözünde otorite kazanır (Google'da "PageRank" olarak adlandırılır).

İçerik: Arama motorları, bağlantılara bakmanın yanı sıra, herhangi bir arama sorgusu ile alakalı olup olmayacağını belirlemek için bir web sayfasının içeriğini de analiz eder. SEO'nun büyük bir kısmı, arama motorlarının kullanıcılarının aradığı anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturmaktır.

Sayfa Yapısı: SEO'nun üçüncü temel bileşeni sayfa yapısıdır. Web sayfaları HTML ile yazıldığından, HTML kodunun nasıl yapılandırıldığı, bir arama motorunun bir sayfayı değerlendirme yeteneğini etkileyebilir. Sayfanın başlığına, URL'sine ve başlıklarına alakalı anahtar kelimeler eklemek ve bir sitenin taranabilir olduğundan emin olmak, site sahiplerinin sitelerinin SEO'sunu iyileştirmek için yapabilecekleri eylemlerdir.

Haber bültenimize abone ol

Haberlerimizi ve fırsatlarımızı size ulaştırmak için bültenimize abone olun. Endişelenmeyin, spam'den nefret ediyoruz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.

Yükleniyor...